Andreu Nach a Goliáš: kapky hrůzy, zla a múzy

Bez smrti není láska, bez smrti není strach, bez smrti není život, ani bůh a ani čas. Smrt je zákon, smrt je soud, pokud si s ní někdo začne hrát, zasluhuje mord. - Andreu Nach

Hororové filmy a seriály

American Horror Story: Asylum (2012), II. série

Opustili jsme dům plný duchů a přesídlili se do většího domu plného nebezpečných bláznů.

Rok se s rokem sešel a máme zde další řadu oblíbeného amerického seriálu pro všechny fanoušky hororu a pradlen zahnědlých trenclí. Již před rokem jsem konstatoval, že se nám zde zrodil počin, jehož kvality se jen těžko budou trumfovat. Počin, který sice měl své moly, ale žánrově potěšil přesně ty příznivce, pro které byl natočen. Jak si ale vedla druhá řada, dějově naprosto nenavazující na tu první? Pojďme se na ní podívat…

Příběh začíná v současnosti. Zamilovaný pár vstupuje do opuštěného, rozpadlého objektu bývalého blázince. Ve stylu první řady se milují v každém koutě tohoto ústavu, do chvíle, než jedna z postav přijde o jistou část svého těla. Následně se příběh přesouvá do minulosti, doby, kdy celý areál sloužil svému určenému účelu a zde v drtivé většině děj už zůstane. Otevírá se vám tak barvitý příběh o Briarcliffu a mnoha pacientech, co v něm ne/mají být. A tou barvitostí myslím opravdu promyšlený scénář. Co nám konkrétně nabízí?

Máme zde dějovou linku hlavní sestry tohoto ústavu, jeptišky Jude Martin v podání opět vynikající Jessicy Lange, jenž touží konat dobro, přičemž se na své cestě úmyslně dopustí nejedné špatnosti. Dále pak (stejně jako v první řadě) tu máme Evana Petersena, tentokrát v roli Kita Walkera, zavřeného do blázince jako podezřelého masového vraha, zvaný Krvavá tvář. A jako třetí hlavní postavu zde máme ambiciózní reportérku Lanu Wintersovou v podání Sarah Paulson. Ta ve snaze získat reportáž o Krvavé tváři, bude lstí - skrze svoji homosexualitu - zařazena jako pacientka do tohoto ústavu, kde se setká s dalšími hlavními hrdiny, ale i ostatními, stejně důležitými postavami, jejichž jmenování by zabralo další obsáhlý článek. Proto jen zmíním ty nejpodstatnější: Lily Rabe jako sestra Mary Eunice McKee, Zachary Quinto jako doktor Thredson, Josef Fiennes jako Monsignor Timtohy Howard, Lizzie Brocheré jako Grace Bertrandová a známý James Cromwell (Zelená míle) jako lékař Artur Arden.

Každá z hlavních i vedlejších postav, má v příběhu své charakteristické cíle, které se protínají s cíly ostatních jedinců. Skrze ústřední trojici, je pak příběh hlavně vyprávěn. A stejně jako v první řadě, i zde dojde na napínavé momenty, i velice nechutné scény. Ovšem (díkybohu) už daleko méně sexu.

Příběh má pomalejší rozjezd, neboť seznamování s postavami chvíli trvá. To je přesný opak první řady. Poté ale jste již na plně rozjeté horské dráze, která směřuje od drsného k bestiálnímu. To míním v rámci žánru v tom nejlepším slova smyslu. Drtivá většina napětí a hororu je zde čerpána z nevyzpytatelnosti děje a postav, se kterými v blázinci doslova žijete. Postavy se vyvíjí, odkrývají svou minulost i další své touhy. Skrze ně autoři prezentují nové hororové nápady, které fanoušek žánru ani za hororové nemusel vůbec dříve považovat. Kupříkladu děsivě podané sání mléka psychopata z ženského prsu, nebo pouhé osahávání těla. O šokující pointy navíc rozhodně nouze není.

U první řady American Horror Story, jsme měli od počátku jasno, že se jedná o duchařský horor. Druhá řada (jak již je zmíněno) však z té první přejímá jen některé herce. Náznaky o duchařskou zápletku padají pouze v úvodním díle, pravda je však úplně odlišná a dalece komplikovanější. Máme zde kombinaci scifi a hororu, neboť dojde k únosu mimozemšťany. Dále pak čistý krvák, o který se stará hlavně doktor Arden s Krvavou tváří. A též i mystické propojení s hororovým žánrem, skrze ďáblem posedlou sestru Mary Eunice McKee. Že vám to na jeden seriál přijde až moc? Na celovečerní film ano, ale na třináct epizod nikoli. Vše je tak výtečně napsané a zfilmované, že s přibývajícími díly bude růst vaše touha po tom, co nejdříve znát pokračování utnutého. Příběh je totiž tak konzistentní, že si vaši pozornost udrží, aby jste byli svědky nejen toho, jak dojde k rozpadu ústavu Briarcliff, ale předně, jak se uzavře příběh hlavních i vedlejších postav této druhé řady (konec to má skutečně uzavřený).

Herecké výkony jsou výborné, lepší než v první řadě, neboť hercům sedl scénář přímo na tělo a též zde mají i více prostoru k tomu, prokázat svůj herecký um. A to nejen v hlavních, ale i vedlejších rolí (od důležitějších postav jako doktor Thredson), až po obyčejný kompars. Kamera je zde doslova hollywoodská a tento dojem podtrhuje i častý akční střih, díky němuž vás dramatičtější momenty budou napínat až do pomyslného prasknutí. To vše je ještě zabaleno do trefné žánrové hudby, která by sice sama o sobě tolik nefungovala, ale ve spojení s obrazem působí skutečně až psychoticky. Proto tedy ani na režii nebudu pět žádnou kritiku, neboť hlavně díky ní je to vše na aplaus ve stoje.

Jednu maličkost hodnou k výtce si však neodpustím. Tou je nevyužití některých nápadů (jako nadlidi - zombie), o kterých se příběh jen zmiňuje, ale pro celé dějství hrají jen okrajovou roli. Více však kritizovat nemám skutečně co.

Verdikt:
Když jsem před rokem uděloval první řadě American Horror Story 80%, byl jsem zvědav, jak si tvůrci dále povedou. Velká očekávání jsem neměl. Po shlédnutí poslední epizody s podtitulem: Asylum, však musím říct, že tvůrci překonali sami sebe a divákům dopřáli pohled na další Americký hororový příběh, tentokrát z jiného soudku tohoto žánru. A soudek je to daleko kvalitnější, krvavější a po všech stránkách zajímavější. Takže pokud horor doopravdy milujete, tomuto kousku šanci rozhodně dejte. První díly nejsou sice nejsilnější, ale narozdíl od první řady vás pak čeká minimálně deset skutečně špičkových epizod, které nemohu hodnotit jinak, než jako to nejryzejší, co hororový seriál, kdy mohl nabídnou.

90%
Žádné komentáře