Andreu Nach a Goliáš: kapky hrůzy, zla a múzy

Bez smrti není láska, bez smrti není strach, bez smrti není život, ani bůh a ani čas. Smrt je zákon, smrt je soud, pokud si s ní někdo začne hrát, zasluhuje mord. - Andreu Nach

Hororové filmy a seriály

Cloverfield (Monstrum) - 2008

Opravdu zvláštní film, který dokáže diváka strhnout, i v něm vyvolat strach. Ač není distribuován jako horor, má s ním mnohem více společného, než si myslíte.

O počátcích filmu Cloverfield (monstrum) se ví asi tolik, jako o původu samotného monstra. Studio a tvůrci si dali opravdu záležet na tom, aby se nic důležitého nedostalo napovrch mezi netrpělivě čekající diváky. Odměnou byla velká návštěva kin a tudíž i vysoké tržby. I mě zlákala reklama a já se rozhodl jít do kina za poznáním totožnosti toho, co nemělo původně ani název. Mé obavy, že se Monstrum nakonec před kamerou neukáže v plné své kráse se naštěstí nevyplnily a já z filmu odcházel naprosto šokován a vzpamatovával jsem se z něj dalších několik hodin. Dlouho mě žádný film tak nesrazil, jako tento.

 

Co se týče děje, je tento snímek po této stránce opravdu chudý. Jde v něm prakticky jen o to, najít jednu osobu a utéct z města. To ostatní (řádění Monstra, akce armády) spíše funguje jako taková hrůzostrašná kulisa, která se protne s osudy všech hlavních hrdinů. Ovšem zpracování je tak skvělé, že je děj doslova odstrčen na druhou kolej a ze sledování se stává místy nervydrásající zážitek. Ani mi nevadilo to, že v něm nebyla použita žádná hudba. Celý snímek je natočen ve stylu “Záhady Blair Witch“. Tím se dostávám k druhému bodu, způsobu vyprávění.

 

Celý film vidíte pohledem digitální kamery, kterou má po celou dobu u sebe jeden z hlavních představitelů. Na nevinném, ale zdlouhavém začátku se odehrává rozlučkový večírek, který zabere dobrých patnáct minut. Jeho zakončení je náhlé, po podivném, hlubokém zvuku čehosi a mírném zemětřesení. Od té chvíle končí nuda, a až do konce bude jen napětí. Pokud se vám při rychlých a třesoucích záběrech dělá nevolno, neměli by jste na film vůbec chodit. Kamera se třese téměř pořád, a ač to může někoho štvát, tak právě to dává snímku onen strašidelnější prožitek, který jsme mohly prožívat při podobně točeném snímku, “Záhada Blair Witch“. Ovšem srovnávání těchto filmů tady dále končí. Počítačové efekty jsou špičkové a Monstrum skvěle zapadne, jako skutečný tvor do ulic New Yourku. Jeho podobu samozřejmě popisovat nebudu, ale řeknu vám, že ač na různých serverech publikovali jeho údajnou fotku, nikdo se do pravé tváře ani zdaleka nestrefil (alespoň ne před uvedením v kinech, co vím). Ta pravá je mnohem děsivější, a i Godzilla by raději před ním skočila do Mariánského příkopu, než by se s ním přímo setkala. K tomu (aby toho nebylo málo) z velkého Monstra vypadávají menší, pavoukům podobné nestvůry, která nejsou zrovna dvakrát přátelské a jejich kousnutí vážně zabolí. A na závěr musím vychválit ozvučení filmu (neplést s hudbou). Hlas Monstra je skutečně jedinečný, stejně tak jako zvuky explozí, bortících se budov, apod. Poslouchat tohle vše v kině, kde na vás útočí 3D zvuk, je prožitek filmu o to markantnější. 

 

Verdikt: Po dlouhé době konečně snímek, který mi nejen ukázal,že děj neznamená kvalitu. Třesoucí se kamera, schválně nepoužitá hudba či způsob zakončení je odpuštěn, neboť tohle není obyčejný film, ale zvláštní – jedinečný film. A takové si zaslouží i hodnocení. Možná se mnou nebudete souhlasit (u tohoto snímku se názory budou obzvláště různit), ale já dávám maximu. 

100%

Žádné komentáře