Andreu Nach a Goliáš: kapky hrůzy, zla a múzy

Bez smrti není láska, bez smrti není strach, bez smrti není život, ani bůh a ani čas. Smrt je zákon, smrt je soud, pokud si s ní někdo začne hrát, zasluhuje mord. - Andreu Nach

Hororové filmy a seriály

Needful Things (Obchodník s hůzou) - 1993

Když Stephen King vydal tuto knihu, způsobil vlnu nadšení nejen ze stran kritiky, ale také obyčejných čtenářů. Stala se nejúspěšnějším spisovatelovým počinem a u nás se dlouhodobě (hned po TO) drží na druhém místě. Pak přišli nařadu filmaři, kteří se s vervou pustili do práce. A jejich výsledek?...

Obchodník s hrůzou

Drama / Horor / Thriller 
USA, 1993, 120 min

Režie:
Fraser Clarke Heston
Hrají: Max von Sydow, Ed Harris, Bonnie Bedelia, Amanda Plummer, J.T. Walsh, Ray McKinnon, Don S. Davis, Lochlyn Munro, Lisa Blount

Děj:
Leland Guant je zvláštní obchodník, který v obchodě "Nezbytné věci" (v češtině se jmenuje i tak kniha) prodává zboží, po němž obyvatelé města Castle Rock ze všeho nejvíce touží. Krom nízké ceny musí zaplatit ještě drobnou službičkou. Provést nějaký žertík jinému obyvateli města. Postupem času ve městě stoupá agrese a stačí už jen drobný impuls, aby se spustilo do chodu vyřizování účtů. Zastavit to může jen jediný muž: šerif Alan Pengborn. Ten začíná tušit, odkud zdroj všeho zla pochází. Podaří se mu zachránit město, nebo ho pohltí temnota? Myslím, že neudělám chybu, když řeknu, že v knize zlo i přes neúspěch vyhraje, protože film je oproti předloze dosti odlišný.

Kniha a film:
Přenést více jak 600 stránkovou knihu na 120 minutový filmový pás stojí doti úsilí i škrtů. Bohužel je to patrné a ten, kdo knihu nečetl, se v ději bude těžko orientovat. Do hloubky jdoucí příběh a postavy, které jsou v Kingových dílech zvykem, zde nečekejte. Ani tak brutální a hororový děj. Skoro mi přišlo, že z toho chtěli udělat téměř pohádku. Přesto se najdou místa, za která budete rádi, že jste tento film shlédli. Hlavně v jeho závěru.
Je to sice nějaký pátek, co jsem knihu Nezbytné věci dočetl, ale dodnes si vzpomínám na dokonale a brutálně popsané souboje, exploze a násilí, kterými se to na konci jenom hemží. První polovina knihy mě trochu nudila. Zdlouhavě popisovala různé charaktery postav, jejich minulost, pocity, než se něco začalo dít. Ale na konci jste s obyvateli Castle Rocku byli tak seznámeni, až jste se doslova modlily za přežití některých postav. A tak ona zdlouhavá část se vyplatila.
Doporučuji vám tedy, nejprve si přečíst tuto knihu. Jako milovníkům hororu se vám to určitě vyplatí. Vždyť v závěru je šestkrát tolik násilí i explozí, než v celém filmu.

Co filmu vytknout: - povrhní postavy, složitý děj, malou brutalitu.
Co filmu vychválit: - herecké výkony, hudbu, kameru, exploze.

Verdikt:
Film Needful Things bych hodnotil jako jeden z těch lepších na motivy knihy Stephena Kinga. Je sice značně složitý, má své mouchy, je ochuzen o dost postav a má i odlišný konec, přesto se filmaři s tímto dílem poprali slušně. Divák se u filmu nudit nebude a vykreslené postupné napětí ho bude připravovat na velkolepé zakončení. Na rok 1993 opravdu dobrý film s řadou hereckých hvězd, který by si zasloužil remake.

70%

Žádné komentáře