Andreu Nach a Goliáš: kapky hrůzy, zla a múzy

Bez smrti není láska, bez smrti není strach, bez smrti není život, ani bůh a ani čas. Smrt je zákon, smrt je soud, pokud si s ní někdo začne hrát, zasluhuje mord. - Andreu Nach

Hororové filmy a seriály

Storm of the Century (Bouře století)

"Zrozen z hříchu, značí pýchu." - Andre Linoge

Horor / Thriller 
Kanada / USA, 1999, 3x85 min (Director's cut: 257 min)

Režie: Craig R. Baxley
Hrají: Timothy Daly, Colm Feore, Julianne Nicholson, Spencer Breslin, Casey Siemaszko, Adam LeFevre, Jeffrey DeMunn, Peter MacNeill, Torri Higginson, Nicky Guadagni, Nancy Beatty, David Ferry, Skye McCole Bartusiak, Shawn Doyle, Joan Gregson, Stephen King, Gerard Parkes

Na ostrově Little Tall se na počátku událostí, které místním obyvatelům vejdou ve známost, jako „Bouře století“ objeví záhadný cizinec pod jménem Andre Linoge. Jeho kamenný obličej za s sebou skrývá však mnohem víc, než se zdá. Stejně tak i jeho hůl s vlčí hlavou. Jako první to pocítí místní, slabá a špatně chodící stařenka, která se stane jeho první obětí. Po dobrovolném zatčení Linoge, u kterého je i Mike Anderson (místní šerif a hlavní kladná postava příběhu) je podivínský vrah převezen do věznice. Cestou však ještě několika obyvatelům stihne připomenout jejich tajné a dávné hříchy, o kterých nikdo, krom nich (a případných obětí) neví. Spolu se vzrůstající bouří a počtem záhadných vražd doprovázené záhadnými nápisy „Dejte mi co chci a já odejdu“ je jasné, že Linoge není obyčejným člověkem, ale zřejmě něčím mnohem hrůznějším. Pravým ďáblem.

U tohoto snímku je zajímavé, že scénárista a producent, Stehen King ho napsal původně pouze pro televizní zpracování. Až po jeho uvedení vyšel scénář jako samostatná kniha (u nás doposud nepřeložená). Tato minisérie je rozdělena do třech dílů během nichž si divák může o Linogovi udělat svou vlastní představu, stejně tak jako u místních ostrovanů. Postupně se rozplétají nitky, které vedou k zajímavému, ovšem ne tolik šokujícímu závěru.

Ve filmu bych určitě nejvíce vyzdvihl masky. Sám Timothy Daly (představitel Andreho Linoge) se zde objeví hned v několika podobách. V té první je bez masky, jako mladý krasavec s kamennou tváří, v níž je také nejčastěji, pak jako televizní reportér ve snu, který se zdá všem ostrovanům, plus dvou dalších, ale ty z dějových důvodů nebudu prozrazovat. Speciální efekty jsou na tu dobu dost dobré a co se děje týče, je zvládnutý bravurně, prostě Kingovým stylem. Trochu mám pochyby o hereckých kvalitách, které bych přirovnal k vlnovce. Někdy jsou dobré, někdy zase ne. Ovšem na tempu filmu to neubírá a nevadí tady ani délka filmu, která trvá dohromady okolo pěti hodin. Určitě není tolik zdlouhavý, jako Osvícení z roku 1997 či Dům v růžích z roku 2002. Svou zásluhu na tom má také určitě hudba, která vyplňuje hluchá místa.

Verdikt
Nemusíte mít rádi Stephena Kinga, aby se vám tento snímek zalíbil. Je jednoduchý, nemusí se u něj tolik přemýšlet a navíc má plno originálních nápadů. Jeden za všechny: scéna ve které se ostrované vrhají dobrovolně do vln rozbouřeného moře je pro mě k nezaplacení.

Mé hodnocení - 90%

Zajímavost
Tvůrci tohoto snímku (včetně S.Kinga) se později podíleli na tvorbě třídílné minisérie „Dům v růžích“.

Trailer:     http://youtube.com/watch?v=d99OToqElHY

Žádné komentáře