Andreu Nach a Goliáš: kapky hrůzy, zla a múzy

Bez smrti není láska, bez smrti není strach, bez smrti není život, ani bůh a ani čas. Smrt je zákon, smrt je soud, pokud si s ní někdo začne hrát, zasluhuje mord. - Andreu Nach

Hororové filmy a seriály

The Mist (Mlha) - 2007

Mlha tak hustá, že by se dala krájet, pohltí vše co jí stojí v cestě. A uvnitř ní bují nový život. Život, v němž se staneme pouhým článkem v potravním řetězci.  

 

The Mist

Horor / Sci-Fi / Thriller / Fantasy 
USA, 2007, 127 min

Režie: Frank Darabont
Hrají: Thomas Jane, Marcia Gay Harden, Andre Braugher, Alexa Davalos, Chris Owen, Laurie Holden, William Sadler, Toby Jones, Jeffrey DeMunn, Frances Sternhagen, Julio Cesar Cedillo

Když Frank Darabount dal oficiálně najevo, že se chystá točit The Mist, většina lidí si nechápavě ťukala na čelo a prohlašovala, že točit snímek – drama z vězeňského prostředí (Vykoupení z věznice Shawshank, Zelená míle) je něco jiného, než natočit horor. Frank se ale nenechal zastrašit a v roce 2007 natočil celovečerní film, který většině kritikům zavřel pusy a nechal za s sebou takové esa, jako 30 Dní dlouhá noc. Po dlouhé době se objevil snímek, který se dokáže rovnat kvalitám příběhů Stephena Kinga.

V noci z 19. na 20. července zasáhla celou západní oblast státu Maine velice silná bouře. Příštího dne, když se vše zklidní, odcestuje David Drayton (Thomas Jane) se svým pětiletým synem Billym a sousedem Nortonem do města nakoupit nějaké zásoby. Uvnitř obchodu vládne ruch a pozdvižení z události (bouře), která se odehraje maximálně jednou za několik let. Klidné nakupování náhle přeruší armádní auta a zvuk sirén, který zahalí celé město do roušky neprostupného strachu. Strachu stejně hustého, jako mlha, která svým oparem zahaluje celé město i okolí. Když se po chvíli začne otřásat země, a ti co zůstali venku jeden po druhém umírají, je jasné, že tato hustá mlha zřejmě není obyčejného původu. A to ještě nikdo z lidí v supermarketu netuší, že ta největší hrůza má teprve začít.

Film vznikl podle více jak sto stránkové povídky, kterou napsal mistr hrůzy Stephen King v roce 1985. Myšlenka na její napsání ho napadla při nakupování v potravinách, kde ho při pohledu na poskládané konzervy napadnul pterodaktyl, který je svým letem shazuje. Tak se zrodila i tato povídka, která u nás vyšla ve sbírce pojmenované právě Mlha.

Filmu se nedá snad téměř nic vytknout. Je napínavý od začátku do konce. Hlavní postavy i vedlejší role hrají s dokonalou přesvědčivostí a fanatičku Carmodyovou jsem nenáviděl jako málo koho. Byla zahraná na jedničku. Počítačové efekty mi přišly místy slabší, ale to vůbec neubírá v kvalitách tohoto snímku. Příšerky však vypadali pěkně. Strach lidí doslova cítíte, ať chcete nebo ne. Dobře zvládnutá kamera ještě onen emotivní prožitek zvýrazňuje. Za zmínku stojí i zranění a brutalita. Ve většině hororů to je tak, že postavu něco kousne a po troše krve zemře. Tady ne. Zde přímo vidíte, jak se odtrhává tkáň, jaká je hloubka zranění a jak daná postava trpí. Tady zranění neznamená rychlou smrt. V tomto snímku cítíte, že to dotyčného opravdu bolí. A takoví prožitek jsem měl snad jen u pár hororů. Vše završuje závěr. Na ten já zíral s otevřenou pusou do kořán, neschopen slova. Takový konec se vážně jen tak nevidí a rozdýchával jsem ho ještě několik hodin poté. Vše navíc umocňuje velice trefná hudba, která to vše podtrhuje.

Zajímavost
Frank Darabount si nechal potvrdit odlišný konec filmu u S. Kinga. Ten mu odpověděl, že kdyby ho při psaní povídky takový konec napadl, určitě by ho tam dal.

Verdikt
Pro mě po určité době jeden z nejvýraznějších hororů, které jsem kdy viděl a který na mě také tak zapůsobil. Nemůžu mu krom počítačových efektů vytknout zhola nic. Atmosféra Kingových příběhů je zde vykreslena na jedničku a Frank Darabount se v mém žebříčku oblíbených režisérů umístil na hodně vysoké místo. Pro mě jeden z nejlepších hororů roku 2007.

Na DVD od září 2008.

100%

 

Bonus: Na tomto odkazu si můžete poslechnout závěrečnou hudbu tohoto filmu. Jé vážně impozantní.

Žádné komentáře