Andreu Nach a Goliáš: kapky hrůzy, zla a múzy

Bez smrti není láska, bez smrti není strach, bez smrti není život, ani bůh a ani čas. Smrt je zákon, smrt je soud, pokud si s ní někdo začne hrát, zasluhuje mord. - Andreu Nach

Hororové filmy a seriály

The Others (Ti druzí) - 2001

Snímek plný strachu a napětí, který vás nenechá vydechnout do samotného konce. Na ten budete zírat s ústy do kořán.

Horor / Drama / Fantasy / Mysteriózní 
Španělsko / USA / Francie, 2001, 101 min

Režie: Alejandro Amenábar
Hrají: Nicole Kidman, Fionnula Flanagan, Alakina Mann, Christopher Eccleston, Elaine Cassidy, Keith Allen

Katolicky založená Grace, vychovává sama doma dvě nemocné děti. Ty trpí zvláštní chorobou, která jim znemožňuje pobyt na slunci. Proto se všechny dveře domu musí zavírat a těžké závěsi u oken neustále zatahovat. Aby toho nebylo málo, služebnictvo ji záhadně opustilo a ke všemu dům obklopila mlha tak hustá, že by se dala krájet. Za této situace přijdou ke Grace tři žadatelé o práci. Zaměstná je, ale netuší, že s jejich příchodem začne uvnitř domu série děsivých a záhadných úkazů, které jasně vypovídají, že tu nejsou sami.

Tento temný horor odehrávající se pouze v onom domě a jeho pozemku, vás strhne dokonalou a ponurou atmosférou, jenž vás bude provázet od začátku do konce. Co vás na něm jistě potěší jsou opravdu vynikající herecké výkony všech představitelů, jak hlavních, tak vedlejších rolí. Hudba je trefná a filmu určitě na kvalitě neubírá. I kamera, která se nijak zbrkle nepohybuje, dává filmu až mrazivý nádech. A pak tu je ten konec. Jeden z mála opravdu dokonale propracovaných závěrů, co znám. Po celý film vám určité indicie typu album mrtvých, schované hroby, mlha, nebudou dávat smysl, ale ve vyvrcholení celého příběhu vás čeká tak šokující rozuzlení, že všechno do sebe zapadne lépe, než skládačky do puzzle. Vše dostane svůj nečekaný význam, všechny texty, věci, dění vám začnou dávat smysl a budete se na to dívat s pusou otevřenou do kořán.

Verdikt:
Opravdu jeden ze špičkových áčkových hororů, které se vyplatí mít doma. Atmosféra strachu a napětí, dokonale vykreslená v tomto příběhu zaručuje a potvrzuje pravidlo, že takovéto horory jsou často mnohonásobně lepší, než ty krvákové. Vždyť hodnocení, kterým ho zahrnula veřejnost, mu to zaručuje. 

Mé hodnocení: 100%

Ocenění:
- nominace na Evropský film roku - FÉLIX
- nominace na nejlepší herečku - drama Zlatý Globus
- 15 nominací na GOYA AWARDS - nejlepší film, herečka...
- nominace na nejlepší režii ZLATÝ LEV MFF Benátky

Trailer: http://youtube.com/watch?v=Vu494-Dr5po


 

Žádné komentáře