Andreu Nach a Goliáš: kapky hrůzy, zla a múzy

Bez smrti není láska, bez smrti není strach, bez smrti není život, ani bůh a ani čas. Smrt je zákon, smrt je soud, pokud si s ní někdo začne hrát, zasluhuje mord. - Andreu Nach

Hororové filmy a seriály

Thir13en Ghosts (13 Duchů) - 2001

Horší je než s jedním, být v domě s třinácti duchy.

Komedie / Horor / Thriller 
USA / Kanada, 2001, 91 min

Režie:
Steve Beck
Hrají: Tony Shalhoub, Matthew Lillard, Shannon Elizabeth, Embeth Davidtz, F. Murray Abraham, JR Bourne, Laura Mennell, Matthew Harrison

Kroticosovi neprožívají dvakrát slibné časy. Jejich životy se nenávratně změnily po smrti jejich matky a manželky. Teď zemřel i podivínský strýček Cyrus, který jim odkázal skleněný dům i s jeho luxusním vybavením. Rodina si jej jede prohlédnout, ale netuší, že tuto noc se jeho stěny začnou měnit a vytvoří tak bludiště, ve kterém bude rodina rozdělena a ke všemu vystavena moci třinácti zlým duchům.

Tento horor, ač má velmi slibný slogan a zajímavý začátek, mě od poloviny moc neoslovil. Prakticky se v něm neděje nic jiného, než že skupinka lidí se prohání po chodbách skleněného domu s brýlemi na nose. Za nimi se jako hladový vlci ženou namaskovaní herci - duchové, se svými vražednými schopnostmi. Aby toho nebylo málo, dům funguje jako jeden obrovský pekelný stroj, který právě duchy potřebuje. A tak ze záchrany rodiny se stává spása pro celý svět.

Herecké výkony představitelů jsou podle mého podprůměrné. Duchové, ač vypadají velmi děsivě se bohužel tak moc neprojeví. Za zmínku stojí akorát mrtvá princezna s nožem v ruce, která - i jako mrtvá - vypadá vážně sexy a chlápek, který přelomí dospěláka vejpůl, jinak slabota. Hejkal či Šakal (nevím jak se přesně jmenuje) vystupuje se svými drápi spíše komicky, stejně jako torzo člověka.
Kamera je bezchybná, hudba také neni nejhorší. Jen ti herci a konec. Ten je předvýdatelný a cokoli, jen ne děsivý.

Verdikt:
Od studia Dark Castle bych čekal něco víc, stejině tak od režiséra Steveho Backa, jenž se poté vrhnul na mnohem lepší Loď duchů. Je to prostě film, jehož scénář započal se skutečně dobrým nápadem, ale v půlce už autorům došla fantazie. Korunu všemu nasadily herecké výkony, které jsou místy často k smíchu. Ale i tak je to průměr.

Žádné komentáře